Opravdu obrovský úspěch mladších žáků na Prague Games!

14.11.2019

Mladší žáci Florbalu Vsetín se v červenci zúčastnili pětidenního největšího florbalového turnaje na světě - Prague Games 2019.

Turnaj hostil kluby ze 14 států světa a celkem do Prahy přijelo 409 florbalových týmů, dokonce dorazily i 2 týmy z Číny. Naši mladší žáci se účastnili herní věkové kategorie 12-ti letých s dalšími 32 týmy.

Postupně se ve skupině s vítězným koncem utkali s Kanonýry Kladno 7:0, švýcarským mistrem Thurgau Unihockey 9:3 a Tatranem Střešovice Open camps 17:0. Po vítězství ve skupině, je v 1. kole play off čekal polský mistr Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk, kterého porazili 15:1 a ve 2. kole Fbc Coyotes Jablunkov, kterého porazili 10:2. Florbalisté tak postoupili mezi nejlepších 8 týmů a to pro ně znamenal obrovský úspěch.

Aby se sportovci probojovali mezi nejlepší TOP 4 týmy, museli v dalším kole play off porazit asi nejlepší celek na turnaji AC Acemu Spartu Praha a to se povedlo. V bojovném, krásném a extrémně fyzicky náročném utkání odešla Sparta poražena 4:3. Je třeba konstatovat, že to byl zatím jediný tým, který je prověřil, ale Vsetín měl herní převahu. Sparta Praha byla již zprvu označována jako aspirant na vítěze turnaje. Po zápase trenéři Sparty označili tento zápas jako předčasné finále, po odehrání dalších zápasů v play off lze konstatovat, že tomu tak opravdu bylo.
Co výkonem sportovci vydali za síly do utkání se Spartou, to chybělo v rozhodujícím utkání o postup do finále s 1.SFK Havířov - Karviná. Ačkoliv již vedli 4:1, nakonec síly v utkání chyběly a po zbytečných vyloučeních a inkasovaných brankách v oslabení, byla ukončena jejich série 6-ti vítězství v řadě, poměrem 5:7.

Mladším žákům se však splnil jeden z největších snů a to přivézt si z největšího turnaje světa medaili, v tomto případě bronzovou. Je třeba podotknout, že kov z Prague Games široko daleko tady nikdo nemá.

Za zmínku rozhodně stojí i účast dorostenců v kategorii B16 na turnaji v Praze, kde opět po roce skončili v TOP 16 týmech turnaje.

Slova předsedy Florbalu Vsetín Václava Legáta:

Musím říci, že florbal jako sport je silně na vzestupu a je třeba s námi počítat, a to jak na Vsetíně, tak v České republice. U mládeže je oblíbený pro svou rychlost, obratnost, týmové nasazení. Pojem Florbal Vsetín vzbuzuje obavu u soupeřů, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. U nás je prioritou, že naše děti chtějí sportovat a my jim k tomu vytváříme podmínky.
Co se týká letošního Prague Games, tak jsme si opět vylepšili jméno a zjistili jsme, že se dá hrát s kvalitními týmy z o mnoho větších aglomerací, na turnajích pak hrají jen ti nejlepší z měst či oblastí.
Bronzová medaile je pro nás obrovský úspěch, také pro naše město Vsetín, zároveň to ale také znamená, že máme sportovce, kteří jsou schopni jednou patřit mezi špičky florbalového sportu, jen tedy nepolevit.

Samo o sobě impozantní skóre z Prahy 67: 16 svědčí o tom, že mladší žáci jsou silným a útočným týmem. Doufám, že vydrží jako parta a moc jim přeji další sportovní roky a úspěchy. Už účast v červnu na turnaji v Brně na Open Game byla výborná, měli jsme 5 vítězství a jednu prohru, vyhráli jsme skupinu, porazili silný Liberec, Ždár, Hornets Brno, Prague Tigers, Židenice a v cestě turnajem nám vystavil stopku až ve 2.kole play off výběr Olomouckého kraje, hrající pod hlavičkou Šternberku.

Je třeba zmínit i fakt, že přípravu na turnaj společně s dalšími hráči, jsme absolvovali na florbalovém kempu školního sportovního klubu ZŠ Luh. Spolupráce se základní školou LUH je vynikající, příkladný je přístup ředitele Mgr. Petra Kořenka a jeho zástupkyně Mgr. Ivany Poláchové. S Luhem od září otevíráme Sportovní florbalovou akademii, takže mladí florbalisté se mohou těšit. Chci poděkovat široce městu Vsetínu, že pro nás připravilo malé dárky pro soupeře, což svědčí o kulturnosti a vysoké úrovni na Vsetíně a také, že nás podporuje. Nemalý dík patří rodičům hráčů Florbalu Vsetín, protože i oni jsou příkladem sportovní kultury, také v Praze realizačnímu týmu: Trenérům Vítu Zgarbovi, Filipu Poláchovi, vedoucímu Milanu Šebestovi a zdravotníku Michalu Loučkovi. Největší dík patří samotným hráčům, kteří si na hřišti úspěchy museli vybojovat sami.
PG 2019 v kategorii Boys 12 se zúčastnili: David Malý, Kryštof Sušeň, Jan Legát, Matěj Loučka, Lukáš Mucska, Matěj Šebesta, Filip Antoniazi, Matouš Náhlý, Adam Pavlačka, Šimon Horák, , Michal Stuchlík, Martin Kovář, Adam Hegar, Matěj Tkadlec, Adam Procházka a Michael Dudek. Support team: Václav Legát, Vít Zgarba, Filip Polách, Michal Loučka, Milan Šebesta.